کابل کنترل چیست؟

جدول محتوایی

کابل کنترل چیست

کابل و صنعت دو بخش جدانشدنی از هم هستند. در واقع بدون کابل‌ها امکان پیشرفت صنعت اصلاً وجود نداشت و بسیاری از بخش‌های پیشرفت صنعت کشورها مدیون انواع کابل‌ها است. کابل کنترل از جمله کابل‌هایی است که به انسان اجازه ساخت انواع خط‌های تولید گسترده و بسیار پیچیده را داده است.

کابل کنترل کابل های چند هادی هستند که در اتوماسیون و کاربردهای ابزار دقیق استفاده می شوند. کابل های کنترل می توانند انتقال فرآیندهای خودکار را اندازه گیری و تنظیم کنند. کابل‌های کنترل معمولاً با یک محافظ فویل، محافظ نواری یا ترکیبی از این دو محافظت می‌شوند.

اگر هنوز نمی‌دانید که کابل کنترل چیست و می‌خواهید اطلاعات مفید و جامعی درباره این موضوع به دست بیاورید پس در ادامه با شینانوین همراه باشید. و برای مشاهده محصولات به صفحه کابل قدرت کنترل مراجعه کنید.

کابل کنترل

 

کابل کنترل و نکات مهم آن

قبل از اقدام به خرید ابتدا باید فهمید که این کابل چیست؟ ازآنجایی‌که صنعت دائماً در حال پیشرفت است نیاز بشر نیز به کابل‌ها بیشتر شد. همین احساس نیاز باعث شده تا مهندسان وادار به تولید کابلی به نام کابل کنترل شوند که کاربرد زیادی در صنایع ما دارد.

در واقع از این کابل برای ارسال و دریافت انواع سیگنال‌های آنالوگ و دیجیتال استفاده می‌شود. شما می‌توانید با کمک این کابل به‌راحتی دستگاه‌های صنعتی را به هم مرتبط کنید و آن‌ها را کنترل نمایید. امروزه در اکثر خط تولیدهای پیشرفته دنیا از کابل کنترل استفاده می‌شود.

همچنین انعطاف‌پذیری یک ویژگی بارز کابل کنترل است. این کابل با انعطاف‌پذیری بالایی که دارد می‌توان از آن در هر محیطی استفاده کرد. این کابل می‌تواند قدرت‌های مکانیکی از کم تا سنگین را مدیریت و تحمل کند. همچنین این کابل‌ها مقاومت بالایی در برابر مواد سوزاننده و انواع روغن‌ها دارند.

این کابل‌ها معمولاً از 2 الی 61 رشته تشکیل شده‌اند. هرکدام از این رشته‌ها توان جریان یک سیگنال آنالوگ و دیجیتال را دارند. همچنین یکی از خوبی‌های این کابل این است که برای ارسال سیگنال نیازی به ولتاژ بالا ندارد. به‌راحتی می‌توانید با ولتاژی پایین سیگنال خود را ارسال نمایید.

انواع کابل کنترل

حالا وقت آن رسیده که با انواع آن نیز آشنا شوید. اگرچه که شما می‌توانید این کابل‌ها را بر اساس ویژگی‌هایی که دارند نیز طبقه‌بندی کنید. برای مثال تعداد رشته‌های کابل کنترل می‌تواند یک معیار مناسب برای طبقه‌بندی آن‌ها باشد.

همچنین لازم به ذکر است که کابل‌های کنترل را می‌توان با کمک سطح مقطع آن‌ها نیز طبقه‌بندی کرد. به‌طورکلی یک کابل کنترل در کمترین حالت خود سطح مقطع 0.25 میلی‌مترمربعی خواهد داشت. البته لازم است بدانید که این سطح مقطع بیشتر از 2.5 میلی‌مترمربع نخواهد شد.

اما به‌طورکلی کابل‌های کنترل به دو گروه شیلددار و بدون شیلد تقسیم می‌شوند. حال هرکدام از کابل‌های شیلددار می‌توانند ویژگی‌هایی همچون نسوز بودن، تخت بودن، گرد بودن، افشان بودن، نیمه افشان بودن و مفتولی بودن را داشته باشند که باید به آن‌ها دقت کنید.

شما می‌توانید به‌راحتی از کابل فرمان بدون شیلد برای اتصال قطعات مختلف ماشین‌آلات استفاده کنید. بدون این که مشکلی برای کابل‌ها پیش بیاید. البته باید دقت کنید که این کابل تنها در دمای بین 5 تا 40 سانتی‌گراد کاربرد دارد. همچنین این کابل مقاومت خوبی در برابر فشار و ضربه دارد.

کابل‌های کنترل شیلددار کمی مقاوم‌تر هستند. در واقع دور رشته‌های این نوع کابل با یک لابه پلی‌استری حفاظت می‌شود. به طور استاندارد معمولاً این لایه پلی‌استری حدوداً 1 میلی‌متر ضخامت دارد و از کابل محافظت می‌کند. شما می‌توانید از این کابل در مکان‌هایی که میدان مغناطیسی جریان دارد به‌راحتی استفاده کنید.

ویژگی کابل کنترل

ساختار کابل کنترل چیست

ساختار کابل کنترل خیلی پیچیده نیست. در واقع این کابل به‌صورت لایه‌لایه طراحی شده است و شما به‌راحتی می‌توانید از ساختار  این کابل سر در بیاورید. اگر بخواهیم به‌طورکلی به موضوع نگاه کنیم یک کابل کنترل از دو بخش اصلی تشکیل شده است که این دو بخش را هادی و عایق تشکیل می‌دهند.

درون هر رشته یک هادی قرار گرفته است که دور آن توسط یک عایق پوشیده شده است. باتوجه‌به استاندارد جهانی و داخلی هادی‌های کابل کنترل باید از جنس مس آنیل شده یا مس نرم شده افشان باشد. در غیر این صورت کابل کنترل کیفیت پایینی خواهد داشت.

ویژگی کابل کنترل بر اساس رنگ آن مشخص می‌شود. تولیدکنندگان این کابل را بر اساس ساختار آن در رنگ‌های مختلفی تولید می‌کنند. در رنگ‌بندی کابل‌ها مشخصاتی همچون تعداد رشته‌ها و عایق استفاده شده در ساخت کابل لحاظ شده است. بهتر است قبل از خرید به رنگ‌ها دقت داشته باشید.

یکی از مشخصات کابل کنترل که باید به آن دقت کرد عایق بیرونی آن است. به‌طورکلی این لایه از PVC (لاستیک) یا سیلیکون رابر ساخته شده است. این موضوع میزان مقاومت کابل را مشخص خواهد کرد. معمولاً سیلیکون رابر در برابر حرارت مقاومت بهتری دارد و می‌توان از آن در دمای 50 تا 200 درجه سانتی‌گراد استفاده کرد.

همچنین بهتر است درباره نحوه قرارگیری رشته‌های کابل نیز اطلاعاتی کسب کنید. معمولاً در شرایط استاندارد رشته‌های کابل کنترل به‌صورت موازی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. بهتر است حتماً قبل از خرید کابل کنترل حتماً به این موضوع دقت کنید.

در آخر نیز کابل کنترل ولتاژ اسمی بین 300 تا 700 ولت خواهد داشت. ولتاژ اسمی این کابل بر اساس نوع آن مشخص خواهد شد. زیرا هرکدام از انواع این محصول دارای یک ولتاژ اسمی مشخص و متفاوت هستند.

ساختار کابل کنترل

راهنمای خرید کابل کنترل

ما در این بخش قرار است راهنمای انتخاب کابل کنترل شما باشیم. قبل از خرید کابل برق بهتر است که یک‌سری نکات را بدانید تا بتوانید خریدی ایمن‌تر و کم‌خطرتری داشته باشید. عدم توجه به این نکته‌ها چیزی جز خسارت و ضرر برای شما نخواهد داشت.

قبل از خرید بهتر است حتماً مکان استفاده از کابل برق را مشخص نمایید. در برخی از قسمت‌ها همیشه احتمال آتش‌سوزی وجود دارد. در صورت آتش‌سوزی حتماً کابل‌های عادی از بین خواهد رفت و فرایند ارسال سیگنال نیز متوقف خواهد شد. پس بهتر است در چنین شرایطی از کابل‌های سیلیکون رابر استفاده نمایید.

در برخی از مواقع موقعیت‌هایی وجود دارد که میدان مغناطیسی در آن‌ها به وجود می‌آید. میدان مغناطیسی می‌تواند برای کابل‌های عادی مشکل‌دار شود و عملکرد آن‌ها را مختل نماید. اگر احساس می‌کنید که کابل قرار است از یک میدان مغناطیسی عبور کند بهتر است که از کابل‌های شیلددار استفاده نمایید.

در هر صورت اگر قصد دارید تمام سیگنال‌ها کاملاً تضمین شده به مقصد برسند کابل‌های شیلددار و آرمور دار بهترین گزینه برای شما هستند. اگر این نکات راهنمای انتخاب کابل کنترل را به‌خوبی رعایت کنید می‌توانید از خطرها و هزینه‌های احتمالی جلوگیری نمایید.

راهنمای انتخاب کابل کنترل

کاربرد کابل کنترل چیست

کاربرد کابل کنترل در صنعت زیاد است. یکی از اصلی‌ترین مواردی از این کابل استفاده می‌شود ایجاد اتصالات مختلف بین ماشین‌ها و دستگاه‌های مختلف است. همچنین به علت مقاومت بالای این کابل می‌توان از آن در تسمه‌های نقاله استفاده کرد. استفاده از کابل‌های عادی در این بخش هزینه زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت.

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم این کابل برای ساخت خط تولیدهای مختلف از جمله خودرو کاربر دارد. علاوه‌برآن شما روزانه با سوارشدن به آسانسورها دائماً در حال استفاده از کابل کنترل هستید. زیرا تراول کابل آسانسورها یک نوع کابل کنترلی محسوب می‌شود.

مشخصات کابل کنترل

مزایای کابل کنترل چیست

ازآنجایی‌که کابل کنترل با ولتاژ ضعیف نیز سیگنال ارسال می‌کند میزان خرابی دستگاه‌ها کمتر می‌شود. یکی از دلایلی که دستگاه‌ها مدام آسیب می‌بینند وجود نوسان در بخش ارسال سیگنال‌ها است که این کابل به‌راحتی این مشکل را حل خواهد کرد.

یکی از مزایای کابل کنترل این است که به‌راحتی می‌توان آن‌ها را مخفی کرد. به همین دلیل موجب شلوغی شهر نشده و زیبایی آن را کاهش نمی‌دهند. تنها کافی است که این کابل‌ها را در کانال‌های استاندارد قرار دهید و آن‌ها را از معرض دید افراد عادی پنهان نمایید.

به علت اینکه نوع شیلددار محصول بسیار مقاوم است به‌راحتی می‌توان در مناطق مرطوب از آن استفاده نمود. همچنین این کابل به علت مقاومت بالایی که دارد هزینه‌های مداوم تعویض کابل‌ها را به میزان قابل‌توجهی کاهش خواهد داد.

راهنمای خرید کابل کنترل

قیمت کابل کنترل

قیمت کابل کنترل به عوامل مختلفی بستگی دارد. اول‌ازهمه لازم است بگوییم که این کابل‌ها در واحد متر به فروش می‌رسند. اولین عامل تأثیرگذار روی قیمت این محصول نوسانات ارزی روزانه بازار است. زیرا برخی از اجزای تولیدی این کابل‌ها وارداتی هستند.

پس از آن تنها عاملی که روی قیمت کابل تأثیرگذار خواهد بود نوع و جنس آن است. برای مثال کابل‌های شیلددار معمولاً قیمت بالاتری نسبت به نمونه‌های عادی دارند. همچنین تعداد رشته‌ها و نوع عایق و کیفیت آن نیز می‌توانند به‌صورت مستقیم روی قیمت این محصول تأثیر بگذارند.

البته که این تفاوت قیمتی کاملاً عادی است. در واقع شما با پرداخت پول بیشتری محصولی باکیفیت‌تر خریداری کرده‌اید؛ بنابراین دیرتر به تعویض کابل‌های خود نیاز خواهید داشت. زیرا کابل‌های شیلددار کنترل واقعاً باکیفیت بوده و به همین راحتی خراب نمی‌شوند. اگر بخواهیم از نظر اقتصادی به این ماجرا نگاه کنیم این خرید کاملاً به نفع شما بوده و مقرون‌به‌صرفه است.

کاربرد کابل کنترل

جمع‌بندی

در نهایت در این مقاله به سؤال control cables چیست پاسخ کاملی دادیم. همچنین با ویژگی ها و مشخصات این کابل خوب آشنا شدیم. علاوه‌برآن اطلاعاتی نیز درباره کاربرد کابل کنترل به دست آوردیم. درصورتی‌که در هنگام خرید به مشکل بر خوردید راهنمای خرید کابل کنترل می‌تواند به شما کمک کند. راهنمای خرید انتخاب کابل کنترل به شما کمک خواهد کرد تا بهتر بتوانید محصول موردنظر خود را شناسایی و خریداری کنید. در نهایت شما می‌توانید انواع کابل کنترل را از وب‌سایت سیم و کابل جهان شینانوین تهیه نمایید.

درباره کابل کواکسیال
آشنایی با کابل ها
محمد واجدی

کابل کواکسیال چیست؟

کابل کواکسیال چیست؟ به انواعی از کابل‌های ساخته‌شده از مس گفته می‌شود که برای انتقال داده کاربرد دارد و در ساختار آن یک

ادامه بلاگ
AWG چیست
اطلاعات فنی
محمد واجدی

استاندارد AWG چیست؟

AWG یا “American Wire Gauge” یک استاندارد برای اندازه‌گیری اندازه کابل‌های برقی است که در ایالات متحده و سایر کشورهایی که به سیستم

ادامه بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *