تفاوت کابل افشان و مفتولی

جدول محتوایی

معمولا برای راه‌­اندازی سیستم‌­های توزیع برق از کابل­‌های مختلفی استفاده می­‌شود که نمونه‌­های افشان و مفتولی جزء مواردی است که به‌­طور معمول برای سیم­کشی کاربرد دارند.

شناخت تفاوت سیم و کابل افشان و مفتولی از آن جهت اهمیت دارد که به­‌طور معمول این کابل‌­ها از نظر مشخصات فنی با هم فرق دارند.

با توجه به تفاوت­‌هایی که میان سیم و کابل افشان با مفتولی وجود دارد بهتر است که در ابتدا درباره هر کدام از آنها شناخت کافی داشته باشید، در ادامه به این موضوع می­پردازیم.

تفاوت اصلی میان کابل افشان و مفتولی

تفاوت اصلی در ساختار داخلی آن‌ها و کاربردهای خاصی که دارند، مشاهده می‌شود. کابل افشان، دارای لایه‌های جداگانه منعطف از جمله عایق، شیلد، و لایه‌های مختلف فویل و یا مسی است که برای مقاومت در برابر تداخلات الکترومغناطیسی و حفاظت در برابر نویزهای خارجی طراحی شده است. این کابل‌ها به خوبی در محیط‌های با نویز الکترومغناطیسی زیاد و در انتقال اطلاعات حساس عمل می‌کنند.

به عنوان مقابل، کابل مفتولی دارای هادی‌های مسی یا آلومینیومی خشک است. این نوع کابل برای انتقال انرژی الکتریکی به طور عمده استفاده می‌شود و به دلیل ساختار ساده‌تر و هزینه کمتر، در برخی از کاربردها مانند ساختمان‌ها و تاسیسات صنعتی، محبوبیت بیشتری دارد.

سیم و کابل افشان چیست

سیم‌­های افشان از تعداد زیادی رشته‌­های نازک مسی تشکیل شده‌­اند و روی آنها را با استفاده از عایق مناسب می­‌پوشانند. در ضمن ضخامت عایق مورد استفاده برای ان سیم نباید از 53.0 کم­تر باشد.

این سیم­‌ها معمولا با نشان اختصاری NYNF شناخته می­شوند و یکی از ویژگی­‌های بارز آنها انعطاف­‌پذیری بالا است.

کاربرد سیم و کابل افشان

بیشترین کاربرد سیم و کابل افشان برای وسایل برقی، حفاظت از سیستم­‌های روشنایی و برخی از سیم­کشی­‌های ساختمانی است.

در وسایل الکترونیکی از سیم افشان به‌­عنوان رابطی بین دستگاه و پریز برق استفاده می­‌شود و یکی از گزینه‌­های مناسب برای استفاده در ماشین‌­آلات صنعتی هستند.

سیم و کابل مفتولی چیست

سیم و کابل مفتولی که تحت عنوان کابل‌­های خشک و زمینی نیز شناخته می­‌شوند برخلاف نمونه‌­های سیم افشان به­‌صورت تک رشته‌­ای هستند.

در واقع می­توان گفت ساختار کلی این مدل سیم به­‌عنوان تفاوت سیم مفتولی و رشته ای نیز در نظر گرفته می­‌شود.

کاربرد سیم و کابل ساختمانی

کابل­‌های مورد استفاده در سیم­کشی ساختمان­‌ها شامل انواع افشان و مفتولی است، انتخاب کابل مناسب برای بخش­‌های مختلف ساختمانی از اهمیت زیادی برخودار است.

تفاوت سیم و کابل افشان و مفتولی باعث می­‌شود که از هر کدام برای مصارف مختلفی استفاده شود، کابل­‌های مختلف برای توزیع برق در ساختمان و انتقال دیتا به گیرنده­‌ها مورد استفاده قرار می­‌گیرند.

سیم‌­های مفتولی را می­‌توان در بخش­های مختلف ساختمان که نیاز به سیم­کشی­‌های طولانی دارد، مورد استفاده قرار داد.

دلیل استفاده از سیم مفتولی در سیم کشی ساختمان

سیم‌­های مفتولی با توجه به این­که مقاومات بالایی دارند معمولا برای استفاده در تابلوبرق ساختمان‌­ها استفاده زیادی دارند. در مکان­‌هایی که کابل نیاز به خمش زیادی ندارد استفاده از سیم مفتولی بهترین انتخاب خواهد بود.

به­‌طور کلی این مدل برای سیم­کشی‌­های ثابت بسیار مناسب است که این مسئله موجب تفاوت سیم و کابل افشان و مفتولی می­‌شود.

سیم مفتولی امکان کارگذاری در لوله و حتی زیر گچ را دارد که دلیل آن مقاومت بالای آن در برابر رطوبت است.

دلایل منع استفاده از سیم افشان در سیم کشی

از آنجایی که کابل افشان در برابر خوردگی مقاومت کمی دارد معمولا استفاده از آنها برای سیم کشی زیاد مناسب به نظر نمی‌­رسد. یکی دیگر از دلایل منع استفاده، هزینه بالایی است که برای جایگذاری آنها صرف می­‌شود.

سیم افشان بهتر است یا مفتولی

تفاوت کابل افشان و مفتولی

با در نظر گرفتن این موضوع که کارایی هر 2 نوع سیم مفتولی و افشان برای عبور جریان الکتریسته است، انتخاب بین کابل افشان و مفتولی به وابستگی به نیازها و محیط کاربرد مورد نظر شما بستگی دارد. هر کدام از این دو نوع کابل ویژگی‌ها و مزایا و معایب خود را دارند.

  • تفاوت سیم افشان با مفتولی از نظر نحوه کاربرد در این است که کابل­ های خشک معمولا برای سیم­کشی طویل مورد استفاده قرار می­‌گیرد.
  • در محل­‌های که تحت فشار و تنش زیادی قرار می­‌گیرد نیز استفاده از سیم مفتولی بسیار مناسب‌­تر خواهد بود.
  • دیگر تفاوت کابل افشان و خشک بر اساس نوع کاربری در آن است که برای مسیرهای مستقیم نمونه­‌های مفتولی بهتر عمل می‌­کنند.
  • دیگر دلیلی که باعث تفاوت سیم و کابل افشان و مفتولی برای استفاده در سیم‌­کشی می‌­شود این است که کابل­‌های مفتولی به‌­گونه‌­ای ساخته شده‌­اند که برای استفاده در کف، سقف و دیوارهای ساختمانی بسیار مناسب هستند.
  • از طرف دیگر نمونه‌­های افشان برای مسیرهای پرپیچ ­و خم، تابلوهای کنترل و سیم­کشی لوازم الکترونیکی گزینه مناسب­‌تری هستند.
  • کابل مفتولی به دلیل ساختار ساده‌تر و هزینه کمتر، برای انتقال انرژی الکتریکی به طور عمده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای آن­که به­ خوبی با تفاوت سیم و کابل افشان و مفتولی آشنا شوید بهتر است این 2 مدل کابل را از نظر مشخصات فنی با یکدیگر مقایسه کنیم که بر همین اساس می­‌توان موارد زیر را عنوان کرد.

 

مقایسه انعطاف پذیری سیم و کابل مفتولی و افشان

انعطاف­‌پذیری این 2 مدل کابل را می­توان به‌­عنوان تفاوت سیم و کابل افشان و مفتولی دانست، با توجه به این­که سیم­‌های مفتولی جزء کلاس 2 محسوب می­‌شوند عمدتا انعطاف پایینی دارند.

از سوی دیگر کابل­‌های افشان در دسته سیم­‌های کلاس 5 قرار می‌­گیرند که نشان­‌دهنده انعطاف‌­پذیری بالای آن‌ها است.

در ضمن مسئله دیگر که باعث تفاوت سیم و کابل افشان و مفتولی از نظر انعطاف­‌پذیری می­‌شود، ضخامت مدل­‌های مفتولی است که در مقایسه با نوع دیگر بالاتر است.

مقایسه مقاومت اهمی سیم و کابل مفتولی و افشان

مقاومت اهمی نیز یکی دیگر از مواردی است که باعث تفاوت سیم و کابل افشان و مفتولی می‌­شود، به‌­طور کلی در دمای یکسان میزان مقاومت کابل­های افشان بیشتر از مفتولی است.

به‌­طور معمول هر چه میزان سطح مقطع هادی که بیشتر باشد در نتیجه مقاومت اهمی آن نیز کم­تر است.

البته باید در نظر داشته باشید که این تفاوت سیم و کابل افشان و مفتولی نشان­‌دهنده این است که هرچه مقاومت کم­تر باشد میزان افت ولتاژ نیز پایین­‌تر است و عبور جریان بهتر انجام می­‌شود.

مقایسه میزان استحکام سیم و کابل مفتولی و افشان

سیم و کابل مفتولی بیشتر در زیر زمین استفاده می­‌شود بنابراین از استحکام بیشتری برخوردار است و این مسئله نیز سبب تفاوت سیم و کابل افشان و مفتولی می­شود.

جمع­‌بندی

برای سیم­‌کشی در مکان­‌های مختلف از انواع کابل­‌ها استفاده می­‌شود که نوع افشان و مفتولی جزء موارد پرمصرف هستند.

تفاوت سیم و کابل افشان و مفتولی باعث می­‌شود از آنها برای مقاصد مختلفی استفاده شود، از جمله مواردی که می­‌توان مورد مقایسه قرار داد انعطاف­‌پذیری، مقاومت اهمی و استحکام آنها است.

معمولا انعطاف­‌پذیری سیم مفتولی با توجه به این­که از چندین رشته نازک تشکیل شده در مقایسه با نوع مفتولی بیشتر است اما استحکام آن کم­تر است.

در مقایسه مقاومت اهمی میان این 2 مدل نیز باید گفت مقاومت کابل مفتولی نسبت به افشان کم­تر است.

 

سوالات متداول

چرا استفاده از سیم افشان در برق ساختمان ممنوع است؟

استفاده از سیم افشان در سیم کشی ممنوع است به دلیل مقاومت کمی که این کابل در برابر خوردگی از خود نشان می‌دهد، که باعث نامناسب بودن آن برای سیم کشی ساختمان می‌شود. همچنین، هزینه بالایی که برای جایگذاری این کابل‌ها صرف می‌شود، یکی دیگر از دلایل اصلی منع استفاده از آنها می‌باشد.

اصلی ترین تفاوت کابل افشان و مفتولی چیست؟

تفاوت‌های بین سیم افشان و مفتول شامل انعطاف پذیری، مقاومت اهمی، و عملکرد در برابر خوردگی می‌باشد. در این دو نوع سیم، انعطاف پذیری از جمله تفاوت‌های مهم است، به علاوه، مقاومت اهمی مفتول نسبت به افشان بیشتر است. همچنین، مفتول با مقاومت بیشتری در برابر خوردگی به عملکرد بهتری نسبت به سیم افشان دارد.

 

درباره کابل کواکسیال
آشنایی با کابل ها
محمد واجدی

کابل کواکسیال چیست؟

کابل کواکسیال چیست؟ به انواعی از کابل‌های ساخته‌شده از مس گفته می‌شود که برای انتقال داده کاربرد دارد و در ساختار آن یک

ادامه بلاگ
AWG چیست
اطلاعات فنی
محمد واجدی

استاندارد AWG چیست؟

AWG یا “American Wire Gauge” یک استاندارد برای اندازه‌گیری اندازه کابل‌های برقی است که در ایالات متحده و سایر کشورهایی که به سیستم

ادامه بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *