کابل افشان چیست؟

جدول محتوایی

کابل‌ها از دیرباز مورداستفاده انسان‌ها قرار می‌گرفتند. حتی می‌توان گفت که برخی از پیشرفت‌های بشری امروزی را مدیون انواع کابل‌های موجود در بازار هستیم. اما همان‌طور که می‌دانید هزاران نوع کابل مختلف در بازار وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید. اما شما نمی‌توانید از هر نوع کابلی در پروژه‌های خود استفاده کنید. یکی از انواع محصولات موجود کابل افشان است. اما اصلاً کابل افشان چیست؟ اگر می‌خواهید پاسخ این سؤال را پیدا کنید و درباره ساختار کابل افشان و کاربرد کابل افشان اطلاعاتی کسب کنید در ادامه با ما همراه باشید.

کابل افشان چیست؟

دررابطه‌با سؤال کابل افشان چیست باید گفت که کابل افشان کابلی است که بسیار نرم و انعطاف‌پذیر است. به لطف همین انعطاف‌پذیری، می‌توان از کابل افشان در مکان‌های مختلف استفاده نمود. به‌طورکلی این نوع کابل از دو یا چند سیم تک رشته تشکیل می‌شود.

یکی از ویژگی‌های اصلی کابل افشان این است که هادی آن حتماً باید مس باشد. البته که نمی‌توان از هر مسی به‌عنوان هادی استفاده کرد. به‌طورکلی باید گفت که باید از انواع مس آنیل یا اندود شده برای ساخت انواع کابل افشان استفاده کرد. در غیر این صورت کابل افشان بر خلاف استانداردهای جهانی و داخلی ساخته شده است و فاقد ارزش و اهمیت است.

البته نباید از عایق‌های کابل افشان نیز غافل شد. عایق هر کابل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و میزان ایمنی کابل را مشخص می‌کند. ازآنجایی‌که کابل‌های افشان انواع مختلفی دارند؛ بنابراین عایق‌های آن‌ها نیز با هم متفاوت بوده که بهتر است این موضوع را بدانید.

حال که با ساختار کابل افشان آشنا شدید در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با انواع کابل افشان صحبت کنیم.

کابل افشان چیست

 

انواع کابل افشان

شاید خیلی از شما ندانید؛ اما کابل افشان انواع مختلفی دارد. اما انواع کابل افشان چیست؟ به‌طورکلی می‌توان این کابل را در گروه‌بندی‌های مختلف دسته‌بندی کرده و به انواع مختلفی تقسیم کرد. برای مثال در اولین روش شما می‌توانید کابل‌های افشان را بر اساس ولتاژ آن‌ها دسته‌بندی کنید.

البته شاید این نوع دسته‌بندی خیلی کامل و دقیق نباشد. به‌طورکلی این کابل‌ها در قدرت‌های 300 تا 500 تولید می‌شوند. اما به‌طورکلی این کابل‌ها به دو صورت دسته‌بندی می‌شوند. کابل‌های افشان یا گرد هستند و یا تخت که در هنگام خرید باید به این موضوع دقت کنید.

اما به‌طورکلی در بازار ایران انواع مختلفی از کابل افشان تولید می‌شود. همه این کابل‌ها اسم مشخصی برای خود دارند. نکته قابل‌توجه این است که ساختار کابل افشان‌ها با هم متفاوت بوده که همین امر سبب شده تا کاربردهای آن‌ها نیز در صنایع مختلف متغیر باشد.

کابل افشان سبک یا ضعیف

نوع ضعیف کابل افشان چیست؟ همان‌طور که از نامش پیدا است این نوع کابل‌ها ضعیف بوده و قدرت بالایی ندارند. از این نوع کابل‌ها در مصارف عادی استفاده می‌شود. شما به‌عنوان یک مصرف‌کننده جایز نیستید که از این نوع کابل در مکان‌های دیگر استفاده کنید. هرچند شما می‌توانید این محصول را به‌راحتی از سیم و کابل جهان شینانوین خریداری کنید.

دلیل اصلی اینکه نباید از این کابل‌ها در همه‌جا استفاده کرد استحکام پایین آن‌ها است. در واقع این کابل‌ها به‌هیچ‌وجه استحکام حرارتی و فیزیکی بالایی ندارند. به همین دلیل استفاده از آن‌ها نتیجه‌ای جز پشیمانی و هزینه اضافی نخواهد داشت.

کابل افشان سبک

 

کابل افشان NYMHY

نوع NYMHY کابل افشان چیست؟ این محصول نوعی کابل است که در مقاصد مکانیکی از آن استفاده می‌شود. البته به علت ساختار کابل افشان NYMHY تنها می‌توان از آن در مقاصد مکانیکی متوسط استفاده کرد. این کابل در پروژه‌های سنگین مکانیکی هیچ کاربردی نخواهد داشت.

از ویژگی‌های این کابل می‌توان به عایق مشکی آن اشاره کرد که از جنس PVC ساخته شده است. همچنین این کابل می‌تواند ولتاژ 300 تا 500 را در اختیار شما قرار دهد. برای ساخت هادی این کابل از مس نرم شده کلاس 5 استفاده می‌شود. همچنین تعداد رشته‌های آن 2 الی 5 رشته است.

موارد استفاده از کابل افشان

حال که فهمیدیم که کابل افشان چیست؟ وقت آن رسیده است تا با موارد استفاده از کابل افشان نیز آشنا شویم. اولین کاربرد کابل افشان در ساختمان‌سازی است. در واقع ساختمان‌سازی یکی از مهم‌ترین موارد استفاده کابل افشان است. از این کابل برای انجام سیم‌کشی‌های ساختمانی استفاده می‌شود.

البته بهتر است قبل از همه به یک نکته بسیار مهم دقت نمایید. به دلیل ساختار کابل افشان نمی‌توان از آن برای سیم‌کشی‌های طولانی استفاده نمود. همین دلیل باعث می‌شود که از گستردگی کاربرد کابل افشان کاسته شود. زیرا در بیشتر سیم‌کشی‌ها فواصل طولانی بوده و نمی‌توان از این کابل استفاده نمود.

از این کابل می‌توان به‌راحتی برای سیم‌کشی لوازم برقی استفاده کرد. ممکن است بیشتر لوازم برقی خانه شما مثل تستر برای سیم‌کشی خود از این کابل استفاده کرده باشند. در واقع در سیم‌کشی هر نوع وسیله برقی می‌توان از این کابل استفاده کرد. البته برای سیم‌کشی موتور خودرو ها نمی‌توان از این کابل استفاده کرد؛ زیرا دمای موتور به طور یک‌دفعه بسیار بالا می‌رود.

یکی دیگر از کاربردهای این کابل در بخش چاه است. معمولاً از این کابل برای پمپ شناور چاه‌های عمیق دنیا استفاده می‌شود.

کاربرد کابل افشان

 

راهنمای انتخاب کابل افشان

در این قسمت از مقاله کابل افشان می‌خواهیم راهنمای خرید کابل افشان شما باشیم. اولین نکته‌ای که در هنگام خرید باید به آن دقت کرد مقطع کابل افشان است. برای خرید یک کابل افشان درست و به‌دردبخور باید حتماً متوجه شوید که به چه مقطعی از کابل افشان احتیاج خواهید داشت.

نکته دیگر این است که حتماً توجه کنید این کابل بر اساس استاندارد جهانی یا داخلی ساخته باشد. چنین کابل‌هایی کیفیت بیشتری دارد و عایق آن‌ها نیز دیرتر پاره می‌شود. هولوگرامی با نام UL روی سیم‌ها حک می‌شود که نشان‌دهنده ساخته‌شدن سیم از روی استاندارد است.

جمع‌بندی

در نهایت در این مقاله به سؤال کابل افشان چیست پاسخ دادیم. همچنین با ساختار کابل افشان و انواع آن نیز آشنا شدیم. همچنین در بخشی راهنمای خرید کابل افشان شما بودیم. اگر شما به نکاتی که در قسمت راهنمای انتخاب کابل افشان مناسب گفته شده است دقت کنید می‌توانید به‌راحتی انواع این کابل را با قیمت و کیفیتی مناسب خریداری نمایید. همچنین درباره موارد استفاده از کابل افشان نیز صحبت کردیم. خیلی از افراد بدون داشتن اطلاعاتی درباره کاربرد کابل افشان این محصول را خریداری می‌کنند که کارایی لازم را برای آن‌ها ندارد. در نهایت شما می‌توانید انواع کابل افشان را از سیم و کابل جهان شینانوین بدون هیچ مشکلی خریداری کنید.

AWG چیست
اطلاعات فنی
محمد واجدی

استاندارد AWG چیست؟

AWG یا “American Wire Gauge” یک استاندارد برای اندازه‌گیری اندازه کابل‌های برقی است که در ایالات متحده و سایر کشورهایی که به سیستم

ادامه بلاگ
آشنایی با کابل ها
محمد واجدی

کابل آنتن تلویزیون چیست؟

کابل آنتن تلویزیون چیست؟ کابل آنتن ابزاری است که وظیفه دریافت سیگنال‌های ویدئویی از آنتن و انتقال این سیگنال‌ها و اطلاعات به گیرنده

ادامه بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *