کابل قدرت چیست؟

جدول محتوایی

کابل فشارقوی

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که بپرسید کابل قدرت یا کابل فشار قوی چیست؟ به زبان ساده کابل فشار قوی high voltage cable منظور از آن سیم ­هایی با ولتاژ بالا است.

به­ طور معمول از این نوع کابل در فضاهای مختلفی استفاده می­‌شود و از طرفی نیز مدل­ های مورد استفاده آن نیز می ­تواند متفاوت باشد.

در ادامه در شینانوین قصد داریم در خصوص کارایی و انواع مدل ­های کابل قدرت و فشار قوی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. برای مشاهده محصولات به صفحه کابل قدرت کنترل مراجعه کنید.

آشنایی با کابل قدرت

به­ طور کلی برای شبکه توزیع برق از کابل­ های مختلفی استفاده می ­شود که یکی از آنها کابل قدرت (کابل فشار قوی) است.

از آنجایی که کابل فشار قوی زمان انتقال برق، ولتاژ بالایی دارد و ممکن است خطراتی را ایجاد کند، در بیشتر موارد آن را از زیر خاک عبور می­ دهند.

البته باید در نظر داشته باشید که کابل خطوط فشار قوی در فضاهای مختلفی همچون نیروگاه­ ها، ساختمان­های مسکونی و دیگر اماکن نیز استفاده می ­شود و لزوما برای به‌کار بردن آن، نیاز به دفن زیر خاک نیست.

انواع کابل فشارقوی یا قدرت

انواع کابل قدرت و فشار قوی

برای آن که بدانیم انواع کابل قدرت (کابل فشار قوی) چیست باید به این مسئله توجه کرد که دسته ­بندی سیم قدرت بر اساس نوع عایق، ولتاژی که از آنها انتظار می ­رود و ساختار کلی که دارند، انجام می­ شود.

عایق­ هایی که برای این نوع سیم ­ها مورد استفاده قرار می­گیرد از 2 جنس PVC و XLPE است که نوع دوم به­ دلیل مقاومت بالاتر استفاده بیشتری دارد.

تقسیم ­بندی بر اساس ولتاژ

به­طور کلی بعضی از متخصصان، کابل­ هایی با ولتاژ بالاتر از 1000 وات را در دسته سیم قدرت طبقه ­بندی می­کنند اما طبق استانداردهای جهانی سیم­ هایی 3200 و 6300 واتی در این گروه قرار می­گیرند.

با توجه به این موارد می ­توان گفت که انواع این کابل بر اساس ولتاژ شامل 12، 20، 33 و 62 کیلووات است.

کابل­ های فشار قوی گازی

برای ساخت این نوع از سیم­ ها از یک گاز مشخص استفاده می­ شود که خود دارای انواع مختلفی به شرح زیر است:

فشار داخلی در لوله فولادی

برای ساخت این مدل، عایق آن را به مواد روغنی آغشته می­ کنند و آخرین لایه آن متالیزه ­شده و با سیم مسی پیچیده می­شود.

در مراحل نهایی نیز بخش ­های سیم ­پیچی­شده با زره فولادی پوشیده می­شود و درون یک لوله فولادی دیگر قرار می­گیرد که آن را با گاز ازت پر کرده ­اند.

فشار خارجی در لوله فولادی

مراحل ساخت این مدل نیز به این صورت است که عایق به روغن آغشته می­شود و همراه با سیم‌­پیچ درون لوله فولادی قرار می­گیرند که درون آن با فشار بالای گاز ازت پر می­شود.

فشار داخلی غلاف آلومینیومی

کاربرد این مدل برای مکان­هایی است که اختلاف سطح زیادی دارند، پس از آن­که ساختار نهایی کامل شد برای پرکردن فضای بین سیم ­ها و غلاف آلومینیومی به ­منظور بالابردن استقامت الکتریکی از گاز ازت استفاده می­شود.

علاوه ­بر این موارد، مدل­ های دیگری وجود دارد که به آنها کابل روغنی می­گویند و دارای 2 نوع فشار کمک و فشار بالا است.

کابل فشارقوی یا قدرت

انواع مدل­ های کابل قدرت

به­ طور معمول کابل‌­های قدرت را می­توان بر اساس تعداد رشته­ های به­ کار رفته در آنها نیز تقسیم­ بندی کرد که با توجه به این مورد انواع آن ها شامل موارد زیر است:

 • تک رشته
 • 2 رشته
 • 3 رشته
 • 4 رشته
 • 5 رشته

کاربرد کابل فشارقوی

کابل فشار قوی در محل­های مختلفی مورد استفاده قرار می­گیرد، از همین رو می­توان گفت که این سیم­ها برای سیستم توزیع برق در ساختمان های مسکونی، واحدهای تجاری و مکان­های صنعتی کاربرد دارد.

معمولا از این مدل سیم­ها برای تاسیسات قابل نصب در سینی و اتصالات متحرک استفاده می­ شود.

کاربرد کابل قدرت یا فشار قوی در صنعت

در مکان ­های صنعتی که شبکه انرژی آنها با تغییرات ناگهانی بار همراه است می­ توان از کابل­ های چند رشته فشار قوی استفاده کرد. به ­طور کلی می­توان گفت عمده استفاده از این محصولات در اماکن صنعتی است.

راهنمای انتخاب کابل قدرت

با فهمیدن این مسئله که کابل قدرت (کابل فشار قوی) چیست و چه کاربردهایی دارد معمولا در زمان انتخاب نیز اولین نکته ­ای که باید به آن دقت داشته باشید نوع کاربری است.

معمولا در هر مکانی برای شبکه توزیع برق از انواع کابل ­ها استفاده می­ شود که شما در صورت نیاز به نمونه ­های فشار قوی باید ولتاژ مصرفی و محل مورد استفاده را مد نظر قرار دهید.

راهنمای خرید کابل فشار قوی

در زمان خرید کابل­ های فشار قوی لازم است تا فاکتورهایی را در نظر بگیرید که از جمله آنها می ­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توان مصرفی: یکی از مواردی که لازم است در هنگام خرید کابل به آن دقت کافی داشته باشید توان مورد نیاز است که با توجه به نوع سیستم مشخص می ­شود.
 • ولتاژ: با در نظر گرفتن نوع کاربرد و محلی که قرار است از این سیم ­ها استفاده شود باید ولتاژ مناسبی را خریداری کرد.
 • عایق: جنس عایقی که برای ساخت کابل­ های قدرت استفاده می­ شود می­ تواند از نوع پی­وی­سی یا پلی­اتیلن باشد.
 • جنس هادی: نوع رسانایی که در این سیم ­ها تعبیه می­ شود از آلومینیوم یا مس است که جزء فاکتورهای مهم در زمان خرید به حساب می­آید.
 • تعداد لایه­ های کابل: به ­طور کلی ساختار هر کابل از چندین لایه مختلف تشکیل شده که این مسئله بر روی کیفیت و مقاومت آن تاثیر دارد بنابراین لازم است که آن را بررسی کنید.

قیمت سیم و کابل قدرت (کابل فشار قوی)

برای تعیین قیمت سیم ­های فشار قوی مسئل ه­ای که مهم تلقی می­ شود کیفیت آن است، بر همین اساس هرچه مواد اولیه مصرفی برای این نوع کابل­ ها مرغوب­ تر باشد قیمت آن نیز بالاتر است.

تمام فاکتورهایی که در هنگام خرید بررسی می­ شود روی قیمت تمام ­شده برای مصرف­ کننده تاثیرگذار است، مثلا جنس هادی که انتخاب می­کنید می ­تواند روی هزینه پرداختی شما اثر بگذارد.

استاندارد کابل های قدرت

به­طور کلی برای تولید این محصولات استانداردهای مختلفی استفاده می­ شود که عبارت­اند از:

 • VDE
 • IEC
 • ASTM
 • ISIRI
 • BS

ساختار کابل قدرت

اجزایی که برای ساخت کابل خطوط فشار قوی مورد استفاده قرار می­ گیرد به شرح زیر است:

 • هادی: این بخش وظیفه هدایت جریان الکتریکی را برعهده دارد و از جنس مس یا آلومینیوم ساخته می­شود.
 • عایق: به­طور کلی از جنس PVC یا XLPE است و نقش حفاظتی دارد.
 • زره: معمولا جنس زره از سیم فولادی گالوانیزه است.
 • روکش نهایی: برای پوشاندن اجزای داخلی از روکشی استفاده می­ شود که جنس آن می­تواند از HDPE، PE یا PVC باشد.

جمع ­بندی

برای دانستن این موضوع که کابل قدرت و فشار قوی high-voltage cable چیست باید در نظر داشته باشید که به ­طور کلی برای ساخت تاسیسات برق از انواع مختلفی سیم و کابل استفاده می­ شود که کابل قدرت) یا فشار قوی نیز یکی از آن‌ها است.

ساختار کلی آن شامل هادی، عایق، زره و روکش است که جنس مواد مورد استفاده برای آنها می­‌تواند متفاوت باشد که همین امر بر قیمت و کیفیت محصول تاثیرگذار است.

انواع آن شامل نمونه ­هایی با ولتاژ و اجزای مختلف است که هر کدام در محل­های خاصی مورد استفاده قرار می­‌گیرند.

AWG چیست
اطلاعات فنی
محمد واجدی

استاندارد AWG چیست؟

AWG یا “American Wire Gauge” یک استاندارد برای اندازه‌گیری اندازه کابل‌های برقی است که در ایالات متحده و سایر کشورهایی که به سیستم

ادامه بلاگ
آشنایی با کابل ها
محمد واجدی

کابل آنتن تلویزیون چیست؟

کابل آنتن تلویزیون چیست؟ کابل آنتن ابزاری است که وظیفه دریافت سیگنال‌های ویدئویی از آنتن و انتقال این سیگنال‌ها و اطلاعات به گیرنده

ادامه بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *