تفاوت کابل آلومینیومی و مسی

جدول محتوایی

سیم و کابل برق از مهم‌ترین وسایل در زمان اجرای برق‌کشی ساختمان‌ها هستند و بی‌شک می‌توان گفت این دسته از محصولات نقش بسیار مهمی در اجرای برق‌کشی ساختمان‌ها و… دارند. اکثر افراد زمان خرید سیم و کابل برق دچار سردرگمی می‌شوند و نمی‌دانند که باید کدام یک از این دو محصول را خریداری کنند.

سوالی که امروزه بسیاری از افراد با آن مواجه می‌شوند این است که سیم کشی ساختمان با کدام یک از این محصولات ایمن‌تر است؟ در این مقاله قصد داریم در مورد تفاوت سیم و کابل مسی و آلومینیومی صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

تفاوت کابل آلومینیومی و مسی

ویژگی‌های سیم و کابل مسی

سیم و کابل‌های مسی از محصولات بسیار کاربردی در صنعت‌های مختلف محسوب می‌شوند. این نوع از محصولات ویژگی‌های بسیار خوبی دارند و می‌توان گفت که علت محبوبیت و استقبال بالا از آن‌ها نیز به همین خاطر است.

اگر بخواهیم یک نگاه کوتاه به ویژگی کابل مسی داشته باشیم، باید بگوییم که این دسته از محصولات دارای انعطاف‌پذیری بسیار مناسب، رسانای فوق‌العاده، مقاومت الکتریکی پایین، مقاومت مناسب در برابر خوردگی و فرسایش و… هستند. علاوه بر این موارد، از سیم‌ها و کابل‌های مسی می‌توان در تمامی مصارف الکتریکی استفاده کرد.

مزایا و معایب سیم و کابل مسی

در این مبحث از تفاوت سیم و کابل مسی و آلومینیومی قصد داریم تا مزایا و معایب سیم و کابل مسی را مورد بررسی قرار دهیم. از مزایای بسیار خوب کابل‌های مسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شاخص کشسانی بالا
 • هدایت بالا
 • مقاومت مکانیکی بالا
 • مصرف انرژی پایین
 • ظرفیت بار بیشتر
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • کاهش اتلاف انرژی
 • مقاومت بالا در برابر فرسایش و خوردگی

اگرچه کابل‌های مسی مزایای بسیار متعددی دارند و دارای محبوبیت بالایی هستند، اما این نوع محصولات علاوه بر مزایای بسیار خوبی که دارند، دارای معایب به خصوصی نیز هستند. البته لازم به ذکر است که تعداد مزایای کابل‌های مسی در مقایسه معایب آن همواره بیشتر است.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که در بررسی تفاوت سیم و کابل مسی و آلومینیومی حتما به مزایا و معایب کابل‌های مسی توجه داشته باشید. از معایب کابل‌های مسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • قیمت بالا
 • وزن بالا
 • خطر سرقت
 • نیاز به کارشناس جهت نصب

تفاوت کابل آلومینیومی و مسی

ویژگی‌های سیم و کابل آلومینیومی

اطلاع داشتن در مورد ویژگی‌های سیم و کابل آلومینیومی به شما کمک می‌کند تا بتوانید تفاوت سیم و کابل مسی و آلومینیومی را به خوبی درک کنید.

 • از ویژگی‌های برجسته سیم و کابل‌های آلمینیومی می‌توان به مقاومت بالای آن‌ها اشاره کرد. کابل‌های آلومینیومی مقاومت بسیار زیادی در برابر جریان الکتریکی دارند و این مورد را می‌توان جزو مزایای آن‌ها نیز دانست.
 • سیم و کابل‌های آلمینیومی انعطاف‌پذیری کمتری دارند؛ این نوع از کابل‌ها به راحتی خم نمی‌شوند.
 • کابل‌های آلومینیومی اگر با فلزات غیر مشابه دیگر برخورد کنند، دچار خوردگی گالوانیکی می‌شوند.
 • اکسیداسیون را می‌توان از دیگر ویژگی‌های کابل‌های آلمینیومی دانست؛ کابل‌های آلمینیومی به راحتی اکسید می‌شوند.
 • کابل‌های مسی بسیار نرم و چکش‌خوار هستند و از این رو حساسیت بسیار زیادی نسبت به فشرده‌سازی دارند.
 • کابل‌های آلومینیومی در برابر تغییرات دما به راحتی دچار تغییر اندازه می‌شوند؛ به عبارتی دیگر کابل‌های آلومینیومی دارای انبساط و انقباض حرارتی بالایی هستند.

میزان ارتعاش و لرزش در کابل‌های آلمینیومی بسیار زیاد است و همین موضوع در آینده سبب شل شدن اتصالات با کابل آلومینیومی می‌شود.

 

مزایا و معایب سیم و کابل آلومینیومی

از جمله مزایا و معایب این کابل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقرون به صرفه

از مزایای بسیار خوب سیم و کابل‌های آلومینیومی می‌توان به قیمت اقتصادی آن‌ها اشاره کرد.

سبک و انعطاف‌پذیر

سیم و کابل‌های آلومینیومی وزن سبک و انعطاف‌پذیری بالایی دارند و از این رو کار کردن با آن‌ها بسیار آسان است. کابل‌های آلومینیومی را می‌توان به راحتی خم کرد و شکل آن‌ها را تغییر داد.

مقاومت بالا در برابر خوردگی

یکی از مزایای بسیار خوب کابل‌های آلومینیومی، مربوط به مقاومت بالای آن‌ها در برابر خوردگی است. کابل‌های آلمینیومی در برابر خوردگی و دیگر عناصر به خوبی مقاومت می‌کنند.

رسانایی بالا

کابل‌های آلومینیومی در حقیقت رسانای بسیار خوب و مناسبی برای جریان الکتریسیته هستند.

افت ولتاژ کمتر

سیم و کابل‌های آلومینیومی افت ولتاژ بسیار پایینی دارند. این موضوع بیانگر آن است که زمان عبور برق از کابل آلومینیومی، همواره تلفات کمتری به وجود می‌آید. این موضوع سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های عملیاتی می‌شود.

از معایب کابل‌های آلومینیومی نیز می‌توان به مواردی مانند مقاومت الکتریسیته بسیار بالا، خطر اکسیداسیون و انبساط و انقباض بالا اشاره کرد. اگر می‌خواهید که تفاوت سیم و کابل مسی و آلومینیومی را بررسی کنید، بهتر است که اطلاعات کافی در مورد مزایا و معایب کابل‌های آلمینیومی داشته باشید.

مقایسه سیم و کابل مسی با آلومینیوم از جهت کاربرد

همان‌طور که بیان کردیم، سیم و کابل مس و آلومینیوم هر دو برای انتقال برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما این دو سیم و کابل از نظر کاربرد دارای تفاوت‌هایی هستند. سیم و کابل مسی می‌توانند برق را به خوبی هدایت کنند و انعطاف‌پذیری بسیار خوبی دارند.

سیم و کابل آلومینیوم نیز جریان برق را به خوبی هدایت می‌کنند. اما به‌دلیل اینکه آلومینیوم نسبت به مس سبک‌تر است و قیمت مناسب‌تری دارد، برای انتقال برق در فواصل طولانی، از سیم آلومینیوم استفاده می‌شود.

بررسی احتمال آتش سوزی سیم و کابل برق آلمینیومی و مسی

زمانی جریان الکتریکی از سیم و کابل برق می‌گذرد، موجب انبساط آن می‌شود. با گذر زمان یک چرخه انقباض و انبساط (خزش سرد) به وجود می‌آید که با گذشت زمان موجب شل شدن اتصالات الکتریکی و همچنین جرقه‌زدن آن‌ها می‌شود. این موضوع نه تنها باعث گرم شدن سیم و کابل‌های برق می‌شود، بلکه باعث می‌شود تا احتمال به وجود آمدن ذوب و آتش‌سوزی لوازم مختلف نیز افرایش یابد.

روش تشخیص سیم و کابل مسی از آلومینیومی

برای اینکه بتوانید سیم و کابل مسی را از آلومینیومی تشخیص دهید و متوجه تفاوت‌های کابل مسی و آلومینیومی شوید، به نکات زیر توجه کنید:

 • سیم و کابل‌های مسی و آلومینیومی را به راحتی و تنها از طریق رنگ آن‌ها می‌توان تشخیص داد. رنگ کابل‌های مسی و آلمینیومی درست شبیه به فلزات آن‌ها است. این دو فلز به رنگ مسی و نقره‌ای هستند و بایکدیگر تفاوت دارند.
 • سیم و کابل‌های مسی در یک سطح مقطع معین، وزن نسبتا بیشتری نسبت به سیم و کابل‌های آلومینیومی دارند.
 • کابل‌های مسی در انواع مختلف افشان، نیمه افشان و مفتول تولید می‌شوند، این در حالی است که کابل‌های آلومینیومی به‌طور معمول در انواع نیمه افشان موجود هستند.

همان‌طور که متوجه شدید، تفاوت‌های مختلفی میان کابل‌های مسی و المینیومی وجود دارد. همبن موضوع نیز سبب شده است تا ما بتوانیم سیم و کابل مسی از آلومینیومی را به خوبی تشخیص دهیم.

 

مقایسه قیمت کابل مسی و آلومینیومی

یکی دیگر از تفاوت سیم و کابل مسی و آلومینیومی قیمت آن‌ها است. در واقع داشتن اطلاع در مورد قیمت این دو فلز کمک می‌کند تا بتوانیم درک بهتری از تفاوت‌های میان آن‌ها داشته باشیم. اگر بخواهیم که قیمت کابل مسی و آلومینیومی را بایکدیگر مقایسه کنیم، باید بگوییم که کابل‌های آلومینیومی همواره قیمت پایین‌تری نسبت کابل‌های مسی دارند.

این نوع از کابل‌ها مناسب آن دسته از افرادی هستند که بودجه چندان زیادی ندارند. البته لازم به ذکر است که نباید جهت رسانا و انعطاف‌پذیری بالای کابل‌های مسی را نادیده بگیریم.

اتصال کابل آلومینیوم به مس

کابل آلومینیوم را می‌توان به مس متصل کرد. اما باید این نکته را بدانید که هنگام اتصال این دو کابل، باید اتصال بسیار مقاوم و به درستی صورت گیرد تا برق به خوبی منتقل شود و مشکلی به وجود نیاید. همچنین این اتصال باید در مواردی مورد استفاده قرار گیرد که بتوان از اتصال کابل‌های متفاوت در محیط‌های خارجی و داخلی استفاده کرد تا خطر هر گونه آتش‌سوزی و برق گرفتگی وجود نداشته باشد.

جمع‌بندی

کابل‌های مسی و آلومینیومی از محصولات بسیار پر فروش در بازار هستند که از آن‌ها در مصارف مختلفی استفاده می‌شود. ممکن است شما نیز به خرید کابل مسی و آلومینیومی نیاز پیدا کرده باشید، اما در انتخاب این دو محصول مردد هستید.

برای این‌که بتوانید یک انتخاب مناسب و هوشمندانه داشته باشید، لازم است تا کابل مسی و آلومینیومی را از جهات مختلف با یکدیگر مقایسه کنید. در این مطالب در مورد تفاوت سیم و کابل مسی و آلومینیومی صحبت کردیم، امیدواریم که مطالب ذکر شده در بالا بردن اطلاعات شما مفید بوده باشد.

درباره کابل کواکسیال
آشنایی با کابل ها
محمد واجدی

کابل کواکسیال چیست؟

کابل کواکسیال چیست؟ به انواعی از کابل‌های ساخته‌شده از مس گفته می‌شود که برای انتقال داده کاربرد دارد و در ساختار آن یک

ادامه بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *